Tort piętrowy to niekwestionowany król wśród słodkich wypieków. Nie da się ukryć, że naprawdę robi wrażenie i jest wręcz idealny na ważne okazje. Co ciekawe, przygotowanie takiego deseru nie jest wbrew pozorom trudne. Zastanawiasz się, jak zrobić tort piętrowy? W poniższym tekście przedstawiamy Ci kilka prostych trików, dzięki którym bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem w zaciszu własnej kuchni.
Tort piętrowy – nie tylko dla doświadczonych cukierników
Choć przygotowanie tortu piętrowego na pozór może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie wymaga specjalnych umiejętności. Kluczowa jest tu tak naprawdę cierpliwość, a także odrobina cukierniczej wiedzy, której tajemnice uchylimy Ci już za moment. Jeżeli więc szukasz pomysłu na naprawdę efektowny wypiek, to wielopoziomowy tort może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Doskonale sprawdzi się na ważne okazje, jak komunie, chrzty czy wesela, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się także gwiazdą przyjęcia urodzinowego lub rocznicowego.
Tajemnica tortów piętrowych, czyli odpowiednie akcesoria
Wbrew pozorom przygotowanie piętrowego tortu nie polega na ustawieniu jednego wypieku na drugim. W takim przypadku całość byłaby niestabilna, a dolny poziom mógłby zniszczyć się pod ciężarem górnego. Jak więc zrobić tort piętrowy, by tego uniknąć? Tajemnicą tego wypieku są tak naprawdę odpowiednie akcesoria. To właśnie dzięki nim ciężar górnego ciasta rozkłada się równomiernie, a całość jest stabilna. Do najważniejszych gadżetów, które musisz przygotować, by stworzyć taki tort, należą:
– wsporniki – to one będą stanowiły podparcie dla górnego piętra tortu. W tej roli doskonale sprawdzą się grube słomki do napojów, choć przy cięższych, wielopiętrowych tortach używa się także grubszych wsporników drewnianych lub plastikowych;
– podkłady do tortu – każde piętro wypieku musi zostać umieszczone na specjalnym, sztywnym podkładzie. W przypadku górnych poziomów ważne jest, by średnica podkładu była zbliżona do średnicy biszkoptowego blatu, który ma się na niej znaleźć. Podkłady pod tort w bardzo szerokiej palecie rozmiarów czekają na Ciebie np. w ofercie naszego e-sklepu.
Co jeszcze może się przydać?
Do przygotowania piętrowego tortu może przydać Ci się także kilka innych akcesoriów. Warto wymienić wśród nich:
– poziomicę – za jej pomocą sprawdzisz, czy kolejne piętra są ułożone równo,
– linijkę – za jej sprawą możesz zmierzyć wsporniki i dociąć je tak, by były równej długości,
– packę lub nóż do tynkowania tortu,
– solidną podstawę pod cały tort – możesz umieścić wypiek na podkładzie i np. okrągłej desce,
– akcesoria do dekoracji – np. stemple cukiernicze, foremki do masy cukrowej lub ozdobne toppery. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszego e-sklepu, a jesteśmy przekonani, że znajdziesz pomysł na naprawę efektowne ozdoby.
Jak zrobić tort piętrowy? Instrukcja krok po kroku
Znasz już wszystkie potrzebne akcesoria, a zatem nadszedł czas, by odpowiedzieć na pytanie o to, jak zrobić tort piętrowy krok po kroku. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie prostą instrukcję.
- Do każdego piętra swojego tortu upiecz biszkopt. Ten przeznaczony na dół powinien być nieco większy niż ten przeznaczony na górę – możesz zdecydować się np. na średnice 10 i 18 cm. Z każdego wypieku zetnij nożem kopułkę, aby wierzch ciasta był równy. Podziel biszkopt na trzy części, ustaw na podkładzie i przełóż przygotowanym kremem. Dolny blat możesz także cienko posmarować kremem od spodu – dzięki temu nie będzie ślizgał się po podkładzie. Pamiętaj, że biszkopt należy kroić dopiero wtedy, gdy ostygnie, dlatego najlepiej przygotować go dzień wcześniej.
- Jeżeli zamierzasz tynkować każde piętro osobno, to zrób to teraz, a następnie włóż poszczególne piętra do schłodzenia do lodówki. Jeśli natomiast planujesz tynkować cały tort jednocześnie, przejdź do następnego kroku.
- Weź foremkę, w której pieczony był mniejszy biszkopt. Przyłóż ją lub delikatnie odciśnij na powierzchni większego wypieku w taki sposób, aby zaplanować położenie piętra, które ma się na nim znaleźć.
- Jeżeli masz już wizję tego, gdzie położone będzie kolejne piętro, to czas na wsporniki. Przy mniejszych tortach wystarczą 3, a przy większych możesz wykorzystać ich trochę więcej. Tworzone przez wsporniki punkty podparcia powinny być rozplanowane tak, by ciężar górnego piętra rozkładał się na nich równo. Weź jedną z przygotowanych wcześniej słomek i wbij ją w dolne ciasto w jednym z punktów podparcia, czyli tam, gdzie później znajdzie się podkład kolejnego piętra. Następnie dotnij ją tak, by wystawała kilka mm nad dolny tort – jeżeli piętro nie jest jeszcze pokryte tynkiem, to uwzględnij to przy docinaniu i zostaw słomkę nieco dłuższą. Zrób to samo z pozostałymi wspornikami. Jeżeli wykorzystujesz 3 punkty podparcia, to wbite w tort słomki powinny tworzyć kąty trójkąta równobocznego.
- Wsporniki gotowe? Znakomicie. Jak zatem złożyć tort piętrowy? Jeżeli Twój wypiek nie jest otynkowany, to nanieś krem na przestrzeń, na której ma znaleźć się kolejne piętro. Delikatnie podnieś górne piętro i umieść je równo na wspornikach. Pamiętaj, że ciężar wypieku powinien opierać się właśnie na nich, a nie na dolnej warstwie tortu. Jeżeli są za krótkie, to jeszcze możesz je wyjąć i przygotować na nowo. Każde kolejne piętro mocuje się analogicznie.
- Tak przygotowany tort odstaw do schłodzenia do lodówki. Następnie pozostaje Ci już tylko przygotowanie dekoracji.
Pierwszy tort piętrowy – o czym warto pamiętać?
Jeżeli chcesz przygotować swój pierwszy tort piętrowy, to postaw na wypiek złożony z dwóch poziomów. Taki tort i tak będzie prezentował się zjawiskowo, a pozwoli Ci nabrać nieco wprawy i – co ważne – zmieści się w domowej lodówce.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zrobić tort piętrowy. Jak widzisz, wcale nie jest to takie trudne. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria, w tym praktyczne podkłady, packi do tynkowania czy akcesoria dekoracyjne – czekają na Ciebie w naszym e-sklepie.