Torty piętrowe prezentują się wyjątkowo majestatycznie. Nic więc dziwnego w tym, że zwykle szykowane są na szczególne okazje, jak chociażby wesela czy jubileusze. Co ciekawe, choć ich wykonanie na pierwszy rzut oka wydaje się trudne, to wbrew pozorom wcale nie jest specjalnie skomplikowane. W kontekście tego rodzaju wypieków najczęściej pojawia się pytanie o to, jak złożyć tort piętrowy. Odpowiadamy więc na nie w poniższym artykule.
Składanie tortu piętrowego – co musisz wiedzieć?
Jeżeli przymierzasz się do zrobienia swojego pierwszego tortu piętrowego, to zapewne jeszcze nie znasz kilku jego istotnych tajemnic. Otóż – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – składanie tortu piętrowego nie polega na nałożeniu górnego piętra bezpośrednio na dolne. Taki zabieg mógłby bowiem skończyć się cukierniczą katastrofą – dolne piętro nie wytrzymałoby ciężaru górnego i zwyczajnie by się zapadło, rujnując całą Twoją ciężką pracę. Jak zatem złożyć tort piętrowy, by tego uniknąć? Otóż sposobem, ale o tym poniżej.
Jak złożyć tort piętrowy? Najważniejsze zasady
O składaniu tortu piętrowego musisz pomyśleć jeszcze zanim przystąpisz do szykowania jego poszczególnych pięter. Należy bowiem umieścić je na odpowiednich, sztywnych podkładach. Dzięki podstawkom ciężar wypieku będzie odpowiednio się rozkładał, a poszczególne piętra będą mobilne. Podkłady to jednak dopiero połowa sukcesu – równie ważne, a nawet ważniejsze, są odpowiednie wsporniki. To właśnie one umożliwią Ci złożenie tortu i będą podstawą dla jego górnego piętra.
Jak wyglądają wsporniki do tortów piętrowych? Przy lżejszych wypiekach zwykle używa się po prostu grubych słomek do napojów – świetnie radzą sobie w tej roli, a do tego niemal każdy ma je pod ręką. Przy cięższych tortach warto jednak zadbać o mocniejsze wsporniki – często stosuje się plastikowe lub bambusowe. Ile ich potrzebujesz? Z reguły wystarczą 3-4. Należy je wbić w kilka miejsc dolnego piętra, najlepiej symetrycznie – mogą tworzyć np. trójkąt równoramienny bądź kwadrat.
Składanie tortu piętrowego krok po kroku
Skoro znasz już podstawowe zasady składania tortów piętrowych, to pora przyjrzeć się temu, jak wykonać cały proces krok po kroku. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję.
- Gotowe piętra schłodź w lodówce, aby ciasto nabrało stabilności. Na dolnym piętrze wyznacz miejsca, w których znajdą się wsporniki. Powinny być rozplanowane w odpowiednich odstępach, w miejscu, gdzie później znajdzie się górne piętro. Wbij pierwszy wspornik i dotnij go w taki sposób, by był kilka milimetrów wyższy niż ciasto. Jeżeli tort nie jest jeszcze otynkowany, to zostaw wspornik nieco dłuższy – po nałożeniu kremu wciąż powinien wystawać poza ciasto, bowiem to na nim ma opierać się drugie piętro. W przypadku tortów nieotynkowanych wsporniki możesz wbijać, natomiast przy piętrach już obłożonych tynkiem lepiej je delikatnie wkręcać. Pozwoli to uniknąć pęknięć.
- Wyjmij docięty odpowiednio wspornik z ciasta i dotnij pozostałe na tę samą długość. To bardzo ważne, by ciężar rozkładał się równomiernie.
- Umieść wszystkie wsporniki w dolnym piętrze – powinny być rozmieszczone tak, by stabilnie podtrzymywały górną warstwę.
- Na powierzchnię dolnego piętra między wspornikami nałóż dużą łyżkę kremu, który wypełni przestrzeń między warstwami.
- Delikatnie podnieś górne piętro i osadź je na wspornikach.
- Wyrównaj górne piętro względem dolnego.
- Jeżeli między piętrami widać szczelinę, zamaskuj ją kremem do tynkowania.
- Złożony tort wstaw do schłodzenia, a następnie udekoruj.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak złożyć tort piętrowy, by całość pięknie się prezentowała, a przy tym była stabilna. Jeżeli potrzebujesz akcesoriów, które pomogą Ci w stworzeniu wymarzonego wypieku, zapraszamy do naszego e-sklepu. Przygotowaliśmy dla Ciebie solidne podkłady, a także packi do tynkowania i akcesoria do dekoracji, dzięki którym Twój tort zyska prawdziwie profesjonalną, efektowną oprawę!