Jak przekładać tort kremem? Chociaż zadanie wydaje się dziecinnie proste, jego poprawne wykonanie może przysparzać wielu trudności. Cukiernicy są zgodni: praktyka wskazuje, że kolejność warstw i technika składania tortu mają bezpośredni wpływ na otrzymany efekt. Zobacz, kiedy należy przełożyć tort i jak zrobić to prawidłowo.
Kiedy przekładać tort? Jak zaplanować prace?
Wielu cukierników amatorów zastanawia się, czy tort można przygotować dzień przed podaniem. Można, jednak kluczowe jest właściwe zaplanowanie wszystkich niezbędnych prac: pieczenia biszkoptu, przygotowania kremów, złożenia poszczególnych warstw tortu i wreszcie – tynkowania i dekoracji.
– Biszkopt należy przygotować 4 dni przed wydaniem tortu – podobnie, jak żelki i prażynki. W przypadku biszkoptu konieczne jest prawidłowe przechowywanie. Ciasto powinno zostać owinięte folią spożywczą i trzymane w lodówce. Jeśli zdecydujesz się upiec biszkopt wcześniej, pamiętaj, żeby go zamrozić.
– Kremy powinny być przyrządzone, a tort – przełożony 3 dni wcześniej, otynkowany natomiast – 2 dni przed podaniem. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od rodzaju kremu: krem na bazie cukierków warto przygotować dzień przed przekładaniem tortu, podobnie, jak kremy na bazie masła. W przypadku musów i kremów na bazie serka mascarpone prace należy zaplanować w taki sposób, żeby mogły one być przygotowane bezpośrednio przed składaniem tortu.
– Powlekanie tortu masą cukrową i dekorację należy pozostawić na dzień poprzedzający wydanie tortu.
Dlaczego tort trzeba przełożyć wcześniej?
Jak przekładać tort? Przede wszystkim, odpowiednio wcześniej. Chociaż wielu amatorów sztuki cukierniczej obawia się przygotowywać tort na 3 dni przed wydaniem, to właśnie zachowanie tego terminu pozwala uzyskać najlepsze rezultaty. Dlaczego tak się dzieje? Zależnie od rodzaju kremu, ciasto musi mieć odpowiednio dużo czasu, żeby ten mógł się ustabilizować. Kolejne (złożone) warstwy tortu, a więc nasączony ponczem biszkopt, krem (lub kremy), żelki i frużeliny potrzebują nawet kilkunastu godzin chłodzenia, m.in. po to, żeby właściwie osiadły. Jest to konieczne, żeby tort mógł zostać otynkowany.
Czym przekładać tort? Inspiracje
Nie wiesz, czym przełożyć tort? Decydując się na klasyczny krem, wciąż masz mnóstwo możliwości: masa może być lekka, np. owocowa lub bardzo wyrazista. Popularne są dość ciężkie aromaty, m.in. kawowy, czekoladowy i orzechowy. Bazą kremu może być masło lub kremowa śmietanka i serek. W gotowej masie mogą pojawić się niektóre cukierki, chrupka lub prażynka. Tort można przełożyć także żelką albo frużeliną. To rodzaje warstw, które mogą być łączone z masami kremowymi – przełamują ich słodki smak i zdaniem niektórych – monotonną konsystencję.
Jak przekładać tort kremem?
Jak przekładać tort? Akcesoria cukiernicze
Zastanawiasz się, jak przekładać tort, żeby osiągnąć estetyczny i efektowny rezultat? Potrzebujesz konkretnych wskazówek i praktycznych akcesoriów, m.in. rantu cukierniczego, ostrego noża, patery obrotowej, linijki i packi, do tynkowania zaś – blaszki dekoracyjnej.
Jak przekładać tort? Przygotuj biszkopt
Za pomocą linijki i ostrego noża podzielisz biszkopt na równe części, tzw. blaty. W tym celu musisz zmierzyć jego wysokość, a otrzymany wynik podzielić przez pożądaną grubość blatu. Dzięki temu ocenisz, na ile części możesz go podzielić. Zanim to zrobisz, zetnij wypukły wierzch ciasta (górkę). Możesz go wykorzystać np. do popsicle.
Jak podzielić ciasto na równe blaty? Linijką odmierz oczekiwaną szerokość warstwy i natnij biszkopt w odpowiednim miejscu. Ułóż nóż na pożądanej wysokości, ustabilizuj rękę i zakręć paterą obrotową. Blaty nasącz ponczem.
Jak przekładać tort? Zadbaj o równe warstwy
Jak przekładać tort, aby warstwy miały taką samą wysokość, a całość była estetyczna i… równa? Należy skorzystać z rantu cukierniczego. Z jego pomocą, dotnij blaty, a następnie – jeden z nich umieść na spodzie. Zaciśnij rant w taki sposób, żeby przylegał do blatu, ale nie ściskał go. Na wykałaczce zaznacz wysokość pojedynczego blatu (to pozwoli Ci kontrolować wysokość kolejnych warstw), a następnie – uzupełnij rant kremem do pożądanej wysokości. Rozprowadź i wyrównaj masę za pomocą szpatułki. Na kremie umieść kolejną warstwę biszkoptu i kolejną warstwę masy. Postępuj tak z każdym piętrem, a kiedy skończysz, umieść tort na 2-3 dni w lodówce. Po tym czasie możesz powlec go masą cukrową lub otynkować brzegi masą na bazie masła.